Do kogo kierować się po pomoc – okulista, optometrysta, czy optyk?

Wady wzroku z roku na rok są coraz częstsze. Najpewniej jest to spowodowane tym, iż żyjemy w epoce informacji i internetu, a większość czasu, jaki przeznaczamy w ciągu dnia, poświęcamy na pracę przed komputerem. Nawet gdy nie pracujemy w zawodzie, który wymaga od nas umiejętności pracy na komputerze, to i tak nasz wolny czas najczęściej również poświęcamy na rozrywki w formie seriali, filmów bądź gier komputerowych. Wzrok nam się pogarsza, a co za tym idzie, jesteśmy nierzadko zmuszeni do tego, aby wybrać się do lekarza. Do kogo zatem udać się po pomoc? Kogo wybrać, by poradzić sobie z problemem coraz słabszego wzroku?

Kilka słów na temat poszczególnych zawodów okulistycznych

Optyk, okulista, czy też optometrysta zajmuje się badaniem narządu wzroku. Wzrok jest jednym z głównych zmysłów. Bez umiejętności widzenia nie bylibyśmy w stanie widzieć kolorów, odróżniać od siebie kształtów, po prostu nie bylibyśmy w stanie w ogóle widzieć. Osoby niewidome od dziecka wykształciły u siebie zdolność radzenia sobie w życiu codziennym poprzez wyostrzenie zmysłu dotyku, węchu oraz słuchu, natomiast ci, którzy stracili wzrok w późniejszym życiu, muszą uczyć się funkcjonowania w społeczeństwie od nowa, polegając na swoich innych zmysłach.

W przypadku problemów ze wzrokiem w pierwszej kolejności udajemy się najczęściej do lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie okulista jest swego rodzaju lekarzem pierwszego kontaktu, z tym że stricte od oczu. Lekarz jest w stanie pomóc nam przy różnych dolegliwościach związanych z oczami, nie tylko z trudnościami w widzeniu, ale również z wszelkiego rodzaju bólami, czy widocznymi zmianami w obrębie oczu.

Okulista bada najczęściej siatkówkę oraz przedni odcinek oka, dlatego jest w stanie dobrać odpowiednie okulary bądź soczewki. Optometrysta natomiast zajmuje się diagnozowaniem osób, które już noszą okulary. Jest przy tym w stanie określić głębsze zmiany i wady oczu. Z kolei optyk jest swego rodzaju zawodem rzemieślniczym. Optyk zajmuje się naprawą i konserwacją okularów, jednak może mieć również uprawnienia do przeprowadzania badań kontrolnych.

Jakie istnieją wady wzroku?

Udając się do okulisty, który swoją drogą może nas skierować również do optometrysty, mamy nadzieję, że nasz przypadek nie okaże się beznadziejny. Utrata wzroku to największa zmora i koszmar każdego widzącego, dlatego wyrok o wadzie wzroku przynosi swego rodzaju ulgę, że jeszcze nic nie jest stracone.

Obecnie znamy kilka rodzajów wad wzroku, które możemy podzielić również na dokładniejsze, tymi podstawowymi przypadłościami, są: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz niezborność, czyli astygmatyzm.

Nie wszystkie wady podlegają leczeniu. Jedne da się skorygować operacyjnie, inne zaś kwalifikują się jedynie do korekcji okularami.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje okularów?

Jeżeli chodzi natomiast o okulary, to w dzisiejszych czasach możemy wymienić naprawdę wiele różnych rodzajów. Są to między innymi okulary progresywne, jednoogniskowe, z antyrefleksem, z pełnymi oprawkami, patentki, typu żyłka i wiele więcej. Najpopularniejszy typ okularów korekcyjnych to okulary jednoogniskowe, które możemy stosować zarówno przy krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności.

Okulary są również niezwykłym krzykiem mody. Osoby z wadą wzroku mogą więc dopasować oprawki – a jest ich niezwykle dużo – do konkretnej stylizacji, zaś zdrowe osoby mogą w tym celu wykorzystać okulary zerowe, tak zwane „zerówki”.