Jakie są rodzaje okien i w jakich budynkach się je stosuje?

W Afryce, Australii i na pojedynczych wysepkach są jeszcze ludy, które najprawdopodobniej pomieszkują w lepiankach, nie mają okien, drzwi, ani innych wygód, a jedynie zabezpieczenie w postaci słomy na czymś, co ma przypominać posłanie, dach i inne tego typu strefy w domu. Mieszkańcy Europy i innych cywilizowanych części świata natomiast mają okna, drzwi i inne części, które tworzą i składają się na dom lub mieszkanie. Okna służą nam, jako zabezpieczenie przed wiatrem, mrozem, zimnem i przed innymi warunkami atmosferycznymi przez całe życie, dlatego muszą być solidne, porządne i mocne. Co więcej, możemy powiedzieć na temat okien i ich zastosowania w domu?

Okna i okienka – do czego służą?

Ona możemy podzielić ze względu na materiał, kształt, zastosowanie. Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego najczęściej wykonuje się okna, to może to być przede wszystkim plastik, drewno, aluminium oraz stal.

Okna możemy wykorzystywać, aby zapewnić pomieszczeniom – w tym również znajdującym się w nich roślinom – światło. Okno może również posłużyć, jako ścianka działowa w salonie bądź innym pomieszczeniu. Ze względu na sposób otwierania wyróżnia się zatem drzwi nieotwierane, uchylne, rozwierne, rozwierno-uchylne, rozwierane lub uchylno-rozwierane, przesuwne, uchylno-przesuwne, obrotowe oraz odchylne. Okna możemy umieszczać w fasadach bądź w połaciach, idealnie sprawdzą się, jako okno na świat w elewacji, jak i w dachu.

Konstrukcja okna ma znaczenie

Jak bardzo łatwo można się domyślić, okna można również podzielić ze względu na konstrukcję. Do zastosowania na własny użytek mamy więc okna jednoramowe, krosnowe, ościeżnicowe oraz skrzydłowe. Konstrukcja jednak to nie wszystko, poza tym, że okna możemy montować i użytkować na różne sposoby, to mamy do wyboru również niezwykle szeroki wybór najróżniejszych kształtów okien.

Wyróżniamy zatem okna, które są okrągłe, prostokątne, łukowe, trapezowe, trójkątne, kwadratowe, czy też o nieregularnym kształcie. Jak widać, wybór jest niezwykle szeroki i sprawia, że podczas zwykłej wizyty w sklepie budowlanym łapiemy się za głowę z niedowierzania, że aż tyle tego wszystkiego jest.

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich okien?

Kiedy budujemy dom i widzimy, że z każdym dniem nabiera on odpowiednich kształtów, naszym kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich okien. Okna, poza względami estetycznymi i dekoracyjnymi, powinny spełniać kilka najważniejszych funkcji. Przede wszystkim powinny mieć wysokie parametry, a najważniejszym z nich, jest współczynnik przenikania ciepła. Im mniej ciepła ucieka z domu przez okna, tym lepiej – szczególnie ważna sprawa w okresie jesienno-zimowym.

Przy wyborze odpowiednich okien warto kierować się również położeniem domu. Jeżeli znajduje się on w okolicy, w której obserwuje się porywisty wiatr, warto wybierać wzmocnione okna, które nie popękają przy mocniejszym podmuchu wiatru. To samo tyczy się odporności szyby na zbicie, podczas dużej wichury mogą bowiem przemieszczać się w powietrzu różne przedmioty. Taki przedmiot uderza w szybę z dość sporą prędkością, dlatego warto pomyśleć nad mocniejszymi oknami w takich miejscach.

To samo tyczy się okien antywłamaniowych. Swoją konstrukcją przypominają zwykłe okna, natomiast po zderzeniu z napastnikiem potrafią okazać stanowczy opór, uniemożliwiając mu wejście do środka. Warto zatem dobrze przemyśleć zakup okien, bo nigdy nic nie wiadomo.