MOSiR – jak działa organizacja promująca zdrowie?

Trochę o historii…

Jeśli chodzi o najstarszy sport na świecie, zapasy stają na szczycie podium. Z malowideł naskalnych znalezionych na całym świecie sprzed 17 tysięcy lat wynika, że zapasy były już wtedy dyscypliną sportu. W Egipcie znaleziono papirus na którym był fragment instrukcji dla zapaśników. Datuje się go na pierwszy lub drugi wiek naszej ery. To chyba dostateczny dowód na to, że zapasy to najstarszy sport na świecie.

Oprócz zapasów na podium u klasyfikowało się także bieganie.

Jest z nami od zawsze, dlatego nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli to właśnie bieganie będzie jednym z najstarszych sportów na ziemi. Między innymi dlatego, że był jedynym sportem zapisanym na pierwszej olimpiadzie na świecie i obejmował cztery różne kategorie. Dziś jest chyba najpopularniej uprawianym sportem. Gdziekolwiek nie spojrzymy, możemy spotkać ,, biegacza” przemierzającego kolejne kilometry.

Oszczepnictwo – sport starożytności

Oszczep służy starożytnym ludziom jako narzędzie do walki, obrony i polowania. Rzut oszczepem to sport, który od wczesnych olimpiad po dziś dzień jest częścią igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy rzut oszczepem, został zapisany na igrzyskach olimpijskich w 708 roku przed naszą erą. Jednak do igrzysk współczesnych został uwzględniony dopiero w 1906 roku. Ciekawostką jest, że dzisiejsze oszczepy są o wiele cięższe niż te rzucane przez naszych przodków.

 

Co ciekawe jednym z pierwszych sportów jest właśnie hokej.

W starożytnej Grecji wymyślona gra, w której za pomocą zakrzywionego kija wbijało się piłkę do bramki. Na obrazach datowanych na 600 rok przed naszą erą przedstawione są postacie grające właśnie w hokeja. Słowo ,, hokej „ natomiast zostało użyte jako pierwsze w 1363 roku. Jego autorem był król Edward III z Anglii. W późniejszych czasach gra zyskała ogromną popularność na całym świecie czego jesteśmy świadkami.

MOSiR – współczesny ratunek dla kultury fizycznej i sportu

Kultura fizyczna odchodzi w zapomnienie. Sport również w dzisiejszych czasach nie jest modny. MOSiR pomaga nam nie zapomnieć co to jest bieganie, pływanie czy właśnie rzut oszczepem. Ta działalność zakrzewia w nas sport, który często jest dla niektórych towarzyszem do późnej starości.

Kilka słów o MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji(mosir) – Całe przedsięwzięcie ma za zadanie rozprzestrzenianie się sportu i kultury fizycznej wśród ludności w danej miejscowości, jego zadaniem jest także utrzymywanie obiektów sportowych takich jak baseny, stadiony, siłownie, organizowanie sekcji sportowych oraz zawodów.

Jak widzimy mosir to współcześni bohaterowie promujący zdrowy styl życia i zaszczepiającym zdrowe nawyki od najmłodszych lat. Warto zwrócić jak w naszym mieście funkcjonuje i czasem ruszyć tyłek z wysiedzianego fotela. Pamiętajmy, że sport to zdrowie