Nebulizator a zdrowie w okresie przedświątecznym

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się w zastraszającym tempie, w sklepach pojawiają się najnowsze trendy w ozdobach choinkowych, a i prezentów co niemiara. Okres przedświąteczny to czas wielkiej zadumy nad podarunkami pod choinkę, który wiąże się również z ogromnym stresem. Coś może pójść nie tak, nie znajdę odpowiedniego prezentu, a co będzie, jak zachoruję i nie będę mogła/mógł iść na kolację wigilijną?

W okresie świątecznym i przedświątecznym, czyli tak naprawdę w jesień i zimę, mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na różne dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych. Prawidłowe funkcjonowanie układu dróg oddechowych i błony śluzowej włącznie może zostać zaburzone poprzez takie czynniki, jak:

  • temperatura (różnica temperatur),
  • wilgotność otoczenia,
  • zanieczyszczenia powietrza (opary alkoholowe, tytoń, smog, dymy, pyły itd.),
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • alergeny wywołujące alergie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • urazy,
  • zaburzenia genetyczne,
  • czynniki emocjonalne i tak dalej.

Czy istnieją zatem jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się uporczywych dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu? Odpowiedź jest prosta i raczej oczywista. Rozwiązaniem jest nebulizator, czyli urządzenie do przeprowadzania terapii inhalacyjnej w domu.

Nebulizator, jego rodzaje i działanie

Wyróżnia się trzy rodzaje nebulizatorów – ultradźwiękowe, pneumatyczne oraz membranowe. Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie działania każdego z nich.

Nebulizatory ultradźwiękowe to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest wytwarzanie aerozolu za pomocą fal ultradźwiękowych. Zamontowana w nebulizatorze drgająca płytka wytwarza aerozol, który jest dostarczany pacjentowi poprzez rurę aerozolową. Mgiełka z lekiem dociera przede wszystkim do płuc i oskrzeli, czyli do dolnych partii układu dróg oddechowych. Tego typu urządzenia są niezwykle ciche, ze względu na to, że nie mają kompresora.

Nebulizatory pneumatyczne to urządzenia wyposażone w dyszę. Sprężone powietrze przepływające przez dyszę zasysa lekarstwo i z dużą prędkością wypycha je na zewnątrz w postaci drobnej mgiełki. Urządzenie jest wyposażone w specjalną osłonkę, która hamuje źle rozproszone cząsteczki i kieruje je z powrotem do zbiorniczka na lek. Nebulizatory pneumatyczne, są dość głośne, a cząsteczki, które wytwarzają, docierają zarówno do górnych, jak i dolnych dróg oddechowych chorego.

Jeżeli natomiast chodzi o nebulizatory membranowe (inaczej określane, jako nebulizatory siateczkowe), to można je uznać za najbardziej skuteczne. Wytwarzają aerozol przy pomocy cienkiej, wibrującej membrany. Jego największą zaletą jest to, że w pełni wykorzystuje zaaplikowany do zbiorniczka lek. Urządzenie jest praktycznie bezgłośne, dlatego jest w szczególności zalecany dla małych dzieci, które boją się głośnych, nietypowych dźwięków.

Nebulizator na prezent świąteczny

Każdy z wyżej wymienionych nebulizatorów, jest przeznaczony do leczenia chorób i dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych. Urządzenia te świetnie radzą sobie z nawilżaniem i udrażnianiem nosa, a także pomagają w wykrztuszaniu zalegającej w płucach wydzieliny.

Nebulizator może być również dobrym prezentem świątecznym. Mogą z niego korzystać zarówno najmłodsi, jak i najstarsi. Warto dodać go do domowej apteczki, bo może w wielu przypadkach uratować z beznadziejnej sytuacji.