Technika przyozdabiania z okresu baroku i renesansu – sprawdź!

W pałacach i na dworach zawsze panował przepych. Od czasów starożytnych technika przyozdabiania, jaką jest sztukateria, bardzo się rozwinęła – jej okres rozkwitu to renesans oraz barok. Są to wszelkie elementy ozdobne, które umieszcza się zarówno na ścianach, jak i sufitach. Kilka słów o historii tej niezwykle dekoracyjnej techniki – poniżej.

Lekki stiuk

Wszelkie dekoracyjne elementy, które najczęściej wykonuje się z gipsu (stiuk) oraz montuje do ścian i sufitach, to właśnie sztukateria. Architektura starożytna obfitowała w podobne elementy dekoracyjne, które symbolizowały bogactwo, przepych i przede wszystkim elegancję. Bardzo często w pałacach i na dworach królewskich umieszczano je zamiast ciężkich rzeźb i ornamentów.

Lekkie elementy sztukateryjne podkreślały charakter i rozmach właścicieli majątkowych przybytków. Z tego względu bardzo często malowane były na tak wyraziste kolory, jak złoty (barok). Obecnie wciąż wykorzystuje się tego typu dekoracje, z tym że w bardziej stonowanych kolorach – lub pasujących do danego wnętrza. Nie są one tak dekoracyjne i bogate w zdobnictwo jak w starożytności, jednak osoby, które chcą nawiązać do dawnego przepychu, mogą zaaranżować swój dom w podobnym stylu.

Wewnętrzna i zewnętrzna

Jak w większości różnych stylów, sztukateria również dzieli się na poszczególne rodzaje. Można spotkać się ze sztukaterią wewnętrzną i sztukaterią zewnętrzną. Czym się tę oba rodzaje charakteryzują?

Sztukateria wewnętrzna

Czyli listwy przypodłogowe i przysufitowe. Na przestrzeni lat technika wykonywania sztukaterii wewnętrznej nie zmieniła się, jednak zmieniły się materiały, z jakich można ją wykonywać. Niegdyś używano stiuku (rodzaj gipsu), dziś natomiast można do tego celu korzystać z żywicy, mieszanki piasku marmurowego z wapniem oraz gipsem, czy nawet styropianu.

Sztukateria wewnętrzna – oprócz listew – to również portale, pilastry, czy też rozety. A także wiele innych elementów dekoracyjnych, które wpisują się w tą koncepcję.

Sztukateria zewnętrzna

Czyli rozety, kolumny, gzymsy, a także płaskie filary przyścienne (pilastry). W przeciwieństwie do sztukaterii wewnętrznej – jak łatwo można się domyślić – sztukaterię zewnętrzną i wszystkie jej elementy umieszcza się poza wnętrzem budynku.

Wystrój wnętrz

Jest to oczywiście podział ogólny, jednak sztukaterię można też podzielić na materiał, z jakiego została wykonana. Pianka poliuretanowa, styropian, styrodur, gips, i drewno to niektóre z nich. Jednym z najtrwalszych materiałów, który jest odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, jak i promieniowanie UV jest – sztukateria poliuretanowa. Sztukateria z tego tworzywa może być umieszczana, np. w łazienkach lub innych pomieszczeniach o dużej wilgoci.

Montując tego typu dekoracje, można sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się znacznie wyższe, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowe podświetlenie zapewni dodatkowy efekt, nie wspominając już o dodatkach roślinnych. Montaż sztukaterii jest niezwykle prosty, dlatego każda osoba, nawet amator, z pewnością z tym sobie poradzi samodzielnie.