Rewitalizacje akwarium. Jak przywrócić akwarium do życia?

W akwarium, które postanowiliśmy odnowić jest to 112 litrowe akwarium z jednym glonojadem.

Akwarium było strasznie zaniedbane, rozkwit glonów spowodował, że mętność wody nie pozwalała dojrzeć czy cokolwiek jeszcze tam pływa.

Rewitalizacje w akwarium krok 1

Na początku należy odłowić biednego glonojada i przełożenie go do mniejszego zbiornika wraz z wodą z akwarium. Następnie pozostałą resztkę wody należy odlać.

Wszystkie ozdoby akwariowe jakie były w akwarium wyparzamy i szorujemy szczoteczką. Następnie wysypujemy gruboziarnisty żwir, który zastępujemy średnio- ziarnistym i drobnoziarnistym żwirkiem (jest bardzo drobny, przypomina piasek).

Rewitalizacje w akwarium krok 2

W akwarium znajduje się bardzo dobry filtr powietrza przystosowany do większych zbiorników ( do 200 l ) więc rozmontowujemy go i wyparzamy gąbkę, którą dokładnie czyścimy.

Grzałka również nadaje się do akwarium więc myjemy dokładnie.

Rewitalizacje w akwarium krok 3

Do czystego akwarium wsypujemy drobny, wypłukany żwirek: cienką warstwą w przedniej części akwarium robiąc ,,górkę” przy tylnej ścianie – pozwoli to z łatwością posadzić tam żywe rośliny, których nie było wcześniej w akwarium. Z większych kamieni można ułożyć kryjówki, górki lecz najlepiej zostawić troszkę miejsca, gdzie znajdował się będzie tylko drobny żwirek. Niektóre gatunki ryb żerują właśnie w takim piasku.

Układamy ozdoby na dnie, a filtr powietrza wraz z grzałką mocujemy na ścianie akwarium.

Rewitalizacje w akwarium krok 4

Jeżeli mamy dostęp do wody nie chlorowanej, należy z niej skorzystać, jeśli nie trudno.

Wlewamy wodę do zbiornika, starając się wylewać wodę na talerzyk, ponieważ bardzo łatwo można zmącić wodę. Jeśli zbiornik jest już zapełniony wsypujemy specjalną sól dla rybek, która wyrównuje środowisko PH i pomaga rybom się zaaklimatyzować. Nie jest to jeszcze dobry moment na zarybianie zbiornika i glonojad, który został musi się jeszcze trochę pomęczyć.

Odpowiednim czasem jeśli woda była chlorowana jest okres od 10 do 14 dni.

Rewitalizacje w akwarium krok 5

Po odczekaniu właściwego czasu, środowisko w Twoim akwarium na pewno będzie już odpowiednie dla ryb. Możesz więc śmiało wpuścić glonojada. Pamiętaj jednak aby kupić dla niego odpowiedni pokarm. Decydując się na kupno ryb warto trochę poczytać. Niektórych gatunków nie można mieszać ze sobą. Także płeć ma duże znaczenie, gdy nie chcemy by samce toczyły walki, należy kupować jednego samca i kilka samic. Niektóre rybki żyją też w ławicach i kupno jednej czy dwóch sztuk może spowodować, że rybka będzie się stresować i w późniejszym etapie umrze.

Pamiętaj by z głową podejść do zarybiania akwarium i nie przerabiać go. Powodzenia!